Reklama programatyczna nie jest narzędziem tylko dla dużych reklamodawców. Przy budżetach kilka tysięcy miesięcznie można myśleć o takich działaniach.Na pewno marka, która chce wejść w programmatic musi mieć nastawienie nie tylko na czysty performance pod konwersje, ale również na działania wizerunkowe. Szczególnie, że bogactwo formatów jest imponujące i w dobrym miksie będzie doskonałym uzupełnieniem działań w lejku marketingowym.
Reklama programmatic jest to metoda zakupu reklam, która polega na automatycznym kierowaniu reklam do odpowiednich grup odbiorców za pomocą technologii programowania i algorytmów uczenia maszynowego.
Programmatic advertising działa na zasadzie licytacji, gdzie reklamodawcy określają swoje oczekiwania dotyczące grupy odbiorców, a następnie automatycznie przydzielają reklamy do tych odbiorców na podstawie dostępności miejsc reklamowych i cen. Algorytmy uczenia maszynowego służą do analizy danych demograficznych, zachowań i preferencji odbiorców, a także danych dotyczących ich historii przeglądania i wyszukiwania, co pozwala na precyzyjne trafienie do odpowiedniej grupy odbiorców.
Ekosystem zakupu reklam ciągle eweoluuje. Już dziś można zakupić powerznie reklamową również w Conected TV i Digital Out of Home. Jedną z zalet reklamy programmatic jest to, że pozwala na skuteczne targetowanie reklam do określonych grup odbiorców oraz na automatyzację procesu zakupu reklam, co pozwala na oszczędność czasu i zasobów.
DMP, DSP, czyli co wchodzi w skład programmatic?
DMP, DSP, czyli co wchodzi w skład programmatic?
DSP (ang. demand-side platform) – to narzędzie pozwala reklamodawcom na zakup reklam programatycznych za pośrednictwem jednej platformy, co umożliwia skuteczne targetowanie reklam do odpowiednich grup odbiorców oraz automatyzację procesu zakupu reklam.
SSP (ang. supply-side platform) – to narzędzie pozwala wydawcom na monetyzację swoich miejsc reklamowych poprzez automatyczny zakup reklam przez reklamodawców. SSP umożliwia także wydawcom na wyświetlanie reklam zgodnych z zasadami ich witryny.
DMP (ang. data management platform) – narzędzie to pozwala na zbieranie, przechowywanie i analizę danych dotyczących odbiorców, co pozwala na precyzyjne targetowanie reklam oraz na optymalizację reklamy w czasie rzeczywistym.
Ad Exchange – to narzędzie pozwala na automatyzację procesu sprzedaży miejsc reklamowych poprzez licytację, co pozwala na zwiększenie efektywności zakupu reklam oraz na skuteczne targetowanie reklam do określonych grup odbiorców.
Ad server – narzędzie to służy do zarządzania reklamami, jakie są wyświetlane na stronach, pozwala na testowanie kreacji, monitorowanie efektywności, optymalizacje działań.
Private marketplace (PMP)- rodzaj platformy programmatic, która pozwala na automatyzację procesów kupna i sprzedaży reklam, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego poziomu kontroli nad tym procesem. PMP jest rodzajem pośrednictwa pomiędzy reklamodawcami a wydawcami, pozwala na zakup reklam za pośrednictwem licytacji, ale przy jednoczesnej możliwości wyboru, które grupy reklamodawców mają dostęp do wybranych miejsc reklamowych.
PMP różni się od open marketplace tym, że dostęp do miejsc reklamowych jest ograniczony do wybranych reklamodawców i wydawców, którzy dokonali wcześniej wyboru. To pozwala na lepszą kontrolę nad tym, kto ma dostęp do danego miejsca reklamowego i pozwala na bardziej precyzyjne targetowanie reklam. Dzięki temu reklamodawcy mogą mieć pewność, że ich reklamy są wyświetlane na witrynach odpowiednich dla ich kampanii, a wydawcy mogą sprzedawać swoje miejsca reklamowe wybranym reklamodawcom za wyższe ceny.
PMP jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, szczególnie przez duże marki i reklamodawców, którzy chcą mieć większą kontrolę nad swoimi kampaniami reklamowymi i chcą unikać wyświetlania reklam na nieodpowiednich witrynach.
Guaranteed Deal – rodzaj transakcji reklamowej programatycznej, w której reklamodawca zobowiązuje się do zakupu określonego wolumenu reklam na określonym portalu lub grupie portalów. Jest to często używane w przypadku kampanii reklamowych, które mają być emitowane w określonym czasie lub przez określony okres czasu. Zazwyczaj gwarantowany Deal jest wykorzystywany przez reklamodawców chcących zapewnić sobie pewność, że ich reklama będzie emitowana w określonych godzinach lub dniach, lub w określonym miejscu na stronie.
Jakie są najpopularniejsze DSP (ang. Demand Side Platform)?
The Trade Desk: Jest to jedna z największych platform DSP na świecie, oferująca szeroki wachlarz narzędzi do zarządzania kampaniami reklamowymi programatycznymi.
DV360r: Jest to platforma DSP, która jest częścią oferty firmy Google.
Adform
Adobe Advertising Cloud: To platforma DSP oferująca narzędzia do zarządzania kampaniami reklamowymi programatycznymi, zintegrowane z innymi produktami Adobe.
Amazon Advertising Platform (AAP): jest to platforma DSP dostarczająca reklamodawcom możliwość ukierunkowanej emisji reklam przez Amazon.
AppNexus: Platforma DSP oferująca narzędzia do zarządzania kampaniami reklamowymi programatycznymi oraz dostęp do sieci reklamowej AppNexus.
LiveRamp: Platforma DSP oferująca możliwość personalizacji kampanii reklamowych z wykorzystaniem danych z różnych źródeł.
MediaMath: Platforma DSP oferująca narzędzia do zarządzania kampaniami reklamowymi programatycznymi oraz dostęp do sieci reklamowej.
Taboola: DSP koncentrujący się na rekomendowaniu treści na różnych stronach internetowych.
Formaty reklamowe w programmatic
Dużą przewagą reklamy programatycznej jest różnorodność formatów. To nie tylko klasyczne banery na stronach, ale również atrakcyjne wizualnie formaty.
Display reklama: Jest to najpopularniejszy format reklamy programatycznej. Reklama ta jest emitowana w formie banerów reklamowych na stronach internetowych.
Video reklama: Reklama w formie wideo jest coraz bardziej popularna w reklamie programatycznej. Mogą być one wyświetlane jako reklama przed, w trakcie lub po treści wideo.
Reklama interaktywna (rich media): Ten format reklamy pozwala użytkownikom na interakcję z reklamą, na przykład poprzez kliknięcie, dotknięcie ekranu lub rozwijanie banerów.
Reklama natywna: Reklama natywna jest to reklama, która jest dostosowana do formy i stylu treści na danej stronie internetowej.
Reklama mobilna: Reklama mobilna jest specjalnie zaprojektowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety.
Reklama w sieciach społecznościowych: Jest to format reklamy, który pozwala na emisję reklamy na platformach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn, itp.
Reklama wyszukiwarkowa: Reklama tego typu pojawia się jako rezultat wyszukiwania i jest dostępna tylko w wyszukiwarkach.
Reklama w aplikacjach: Reklama w aplikacjach jest wykorzystywana w aplikacjach mobilnych i pozwala na targetowanie reklamy do użytkowników na podstawie informacji o ich zachowaniu w aplikacjach.
Reklama audio: Możesz tworzyć reklamy w serwisach streamingowych i stacjach radiowych typu Open FM, czy też Spotify.
Nośniki DOOH: Cyfrowa reklama outdorowa coraz mocniej podbija świat Out of Home. Możemy kupować programatycznie nośniki w galeriach handlowych, na dworcach i lotniskach, a także na przystankach, czy też witrynach sklepowych.
Reklama poprzez takie systemy jak DV360 to duże możliwości w zakresie precyzyjnego targetowania i personalizacji reklam. Jest to idealne rozszerzenie działań klasycznych na Google Ads i Facebook Ads. Przykładowo DV360 pozwala emitować reklamy w określonej sekwencji. Najpierw użytkownik zobaczy serię video, a później serię reklam banerowych. Programmatic to też szansa na zakup powierznchni reklamowej w niższych budżetach. Przykładowo próg wejścia reklamą przez direct deal na Spotify to dziesiątki tysięcy złotych, natomiast w modelu programatycznym nie ma dolnego progu.
Jeśli interesuje Cię reklama programatyczna to napisz do nas. Przygotujemy mediaplan skrojony na Twoje potrzeby. Mamy doświadczenie na różnych platformach programmatic, więc doradzimy, które w Twoim przypadku formaty będą najskuteczniejsze.

Z kolei Google Keyword Planner daje nam dokładne informacje na temat wolumenu zapytań, Jeśli nasza konkurencja dobrze robi swoje działania marketingowe to zapytania na frazy brandowe będą rosnąć.
2. Bibiloteka reklam na Facebooku
Darmowe narzędzie od Meta. Wpisz nazwę reklamodawcy lub słowo kluczowe. Zobaczysz aktywne reklamy konkurencji. W ten sposób można domyslic się jaką strategię contenetową przyjęła dana marka, a także jakie formaty reklamowe najlepiej się sprawdzają. Widzimy reklamy aktywne w podziale na miesiące, dlatego możesz wysnuć, źe jeśli jakaś kampania jest od dawna aktywna to znaczy, że jest skuteczna.

3. Semrush
Narzędzie oferuje nam analizę konkurencji pod kątem estymowanego ruchu organicznego i z płatnych działań. Możemy podglądnąć słowa kluczowe i backlinki. Linki przenalizujesz pod kątem domen referujących, IP, anchorów, ilości wewnętrznych linków, ilości linkujących domen oraz stron, konkurentów.
W zakładce Advertising Research zobaczysz analizę płatnych wyników. Zapoznasz się z tekstami reklam konkurencji w wyszukiwarce. Ale to nie koniec. Możesz podglądać reklamy banerowe i PLA. Taki materiał do analizy daje wiele pomysłów na nowe kampanie.
4. Similar Web
Chcesz zobaczyć ile wizyt miesięcznie ma konkurencja? Sprawdzisz także najpopularniejsze źródła ruchu i słowa kluczowe, w które inwestuje konkurencja.
Z raportu poznasz podobne strony do analizowanej, co przy okazji daje nam pełny obraz danej branży w internecie. Na podstawie statystyk ruchu możesz estymować jaką inwestycję poczyniła dana marka, aby wzmocnić swój wizerunek i sprzedaż w digitalu.
Pamiętaj, że dane z SimilarWeb są szacunkowe. Jasnym jest, że tylko właściciele stron mają dane faktyczne o ruchu.Miliony stron internetowych i aplikacji decydują się na udostępnienie swoich danych analitycznych typu first-party. Dodatkowo narzędzie posiada zaawansowany silnik algorytmiczny, który przechwytuje i indeksuje dane publiczne z miliardów stron internetowych i aplikacji.